Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Fide Fidan Projeleri

 

Fide ve Fidan 302.1.4 Projeleri

TKDK IPARD 3 2. Çağrı döneminde Serada Fide ve Fidan Üretimi, Fide ve Fidanın İşlenmesi ve Paketlenmesi tedbirleri desteklenecek olup açık alanda üretim projeleri daha sonra ki çağrıda desteklenecektir.

Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri ile TKDK ya sunulabilecek IPARD projeleri arasında Fide Fidan Projeleri için üretim materyalleri ve sera yatırımları da bulunmaktadır. Nüfusu 20.000 in altında olan kırsal alanlarda uygulanabilen bu projeler kapsamında kurulacak tesislerin elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yapılan yenilenebilir enerji yatırımları uygun harcamalar arasındadır. Kapalı sera yöntemi ile üretim için belirlenen kapasite 2 ha, açık alan yetiştiriciliği için belirlenen kapasite ise 4 ha tır. Yeni yatırımlar desteklendiği gibi modernizasyon projeleri de hibe desteği alabilmektedir.

Yapım işleri, makine ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları olarak desteklenen IPARD projeleri için, Fide ve Fidan yetiştiriciliği kapsamında bahçe ekipmanları, ekim, dikim, söküm ekipmanları, sulama, sisleme ve nemlendirme sistemleri gibi otomasyon sistemlerinin desteklenmesinin yanı sıra, tesis içi yollar ve çevre düzenleme gibi yapım işleri de hibe kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir.

Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında, baz hibe oranı, % 60, genç çiftçiler veya organik tarım sertifikası sahibi çiftçiler için %70 tir. Proje içindeki döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi ile ilgili yapılacak kısımlara ek % 10 daha fazla destek sağlanmaktadır. Hibe destek oranı için üst sınır % 75 tir. Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti bulunmaktadır. Ayrıca proje uygulamasında TKDK ile anlaşmalı olan Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalardan uzun vadeli, düşük faizli kredi kullanılabilmek ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanabilmek mümkündür.

IPARD 3 döneminde, başvuru sahibi mesleki yeterlilik kapsamında; proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, İlgili alan diploması, MEB onaylı mesleki sertifika ya da Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birisine sahip olmalıdır.

TKDK, proje uygulama aşamasında girişimcilere hibenin yarısını avans ödemesi yaparak projelerin daha kolay hayata geçmesin, sağlamaktadır.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Fide ve fidan yetiştiriciliği için hazırlanacak TKDK IPARD projeleri ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve uygulamayı planladığınız yatırımı en uygun şartlar altında hayata geçirmek için lütfen Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile iletişime geçiniz.

Sayfa Başına Dön