Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Solucan Gübresi Üretimi Projeleri

 

Solucan Gübresi Üretimi Projeleri

TKDK, IPARD 3 programı ile Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi Projeleri kapsamında ilk kez Solucan Gübresi Üretimi Projelerine hibe desteği vermeye başlamıştır. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme yatırımları projeleri kapsamında proje bütçeleri 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Hibe destek oranı ise; %60, genç çiftçi veya organik tarım sertifikası sahibi olanlar için %70 tir. Proje kapsamında döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi ile ilgili yapılacak bölümlere ek %10 daha fazla hibe verilmektedir. Hibe oranı için uygulanan üst sınır her durumda % 75 tir.

Başvuru sahibi mesleki yeterlilik için; proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, İlgili alan diploması, MEB onaylı mesleki sertifika ya da Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birisine sahip olmalıdır.

Solucan gübresi pazarı organik tarımın ve çevre dostu tarım uygulamalarının artmasıyla birlikte hızla büyümektedir. Solucan gübresi, toprağın yapısını iyileştirir, su tutma kapasitesini artırır ve topraktaki mikroorganizmaların aktivitesini teşvik ederek toprak verimliliğini artırır. Bu sayede bitki büyümesi teşvik edilir ve bitkiler daha sağlıklı ve güçlü hale gelir. Solucan gübresi, kimyasal gübrelerin kullanımını azaltarak çevreye ve insan sağlığına daha dost bir tarım uygulamasını teşvik eder. Ayrıca, toprağın pH dengesini korur ve asidik veya alkalik toprakları nötrleştirerek bitkiler için optimal büyüme koşullarını sağlar. Solucanlar, toprağın içindeki zararlı kimyasalları ve ağır metalleri parçalayarak toprağı temizlerler, böylece toprağın uzun vadede daha sağlıklı olmasını sağlarlar. Solucan gübresi, organik tarımın temel taşlarından biridir çünkü doğal bir süreç olan solucanların sindirim sistemiyle üretilir ve toprağa doğal besin maddeleri sağlar. Solucan gübresi üretmek, çevreye zararlı kimyasalların kullanımını azaltır ve toprağı korur, bu da doğal yaşamın ve ekosistemin korunmasına katkı sağlar.

Solucan gübresi üretimi için ideal sıcaklık 15-25°C arasıdır ve iyi havalandırma gereklidir. Tesiste solucanların beslenme alanı, depolama alanı ve paketleme alanları olmalıdır. Solucan gübresi projesi doğa için mucizevi bir dönüşüm projesidir. Çünkü solucanlar doğal atıkları sindirerek doğa için en verimli gübreyi üretirler. Solucan beslemek için; mutfak atıkları (sebze-meyve kabukları, yemek artıkları, kahve telvesi, çay yaprakları), bahçe atıkları (çim kesimleri, yapraklar, budama malzemeleri), kağıt ve karton atıkları, ahşap kırıntıları, yumurta kabukları, organik baharatlar ve otçul hayvan gübreleri kullanılabilir.

TKDK başvuru sahiplerine ödediği hibenin yanı sıra birçok başka avantajlar da sunar. Projenin kurum tarafından uygun bulunmasından sonra, girişimcilere nakit akışında kolaylık sağlamak ve uygulama aşamasının hızla tamamlanması için hibe tutarının % 50 sini avans olarak ödemektedir. Aynı zamanda proje kapsamında yapılan satın alımlarda Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet sağlanır. Ayrıca, TKDK ile protokol imzalayan Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalardan uzun vadeli ve düşük faizli kredi kullanabilme imkanı ve Kredi Garanti Fonu desteğinden faydalanma olanağı da bulunmaktadır.

TKDK, proje onay aşamasında geçen süre için girişimcileri enflasyondan korumak amacıyla; yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapmaktadır.

TKDK IPARD projesi ile hibe desteklerinden ve diğer avantajlardan faydalanarak solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen girişimcilerimiz daha ayrıntılı bilgi almak ve başarılı bir proje gerçekleştirmek için Dörtyol Proje ve Danışmanlık iletişim kanallarından bize ulaşabilir.

Sayfa Başına Dön