Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projeleri

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 302.1.2 Projeleri

TKDK IPARD 3 2. Çağrı döneminde Serada Tıbbi Aromatik Bitkiler Üretimi, Tıbbi Aromatik Bitkilerin İşlenmesi ve Paketlenmesi tedbirleri desteklenecek olup açık alanda üretim projeleri daha sonra ki çağrıda desteklenecektir.

TKDK, IPARD Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projeleri ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler yetiştirilmesi, kurutulması ve paketlenip satışa hazır hale getirilmesi için yapılacak yatırımlara hibe desteği vermektedir. Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında, baz hibe oranı ise % 60 tır. Başvuru sahibinin genç çiftçi veya organik tarım sertifika sahibi olması durumlarında ise hibe oranı %70 olarak uygulanmaktadır. Proje dahilinde döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi varsa bu kısımlara % 10 daha fazla hibe desteği uygulanmaktadır. Hibe oranı üst sınırı % 75 tir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile ilgili hazırlanan projeler için TKDK tarafından belirlenen bitki listesi dahilinde yatırım yapılabilmektedir. Yatırım kapsamında sera planlanıyorsa büyüklüğü en fazla 2 ha olabilmektedir. Bunların yanı sıra bitki üretimi için tarla ve bahçe ekipmanları, hasat ve sonrası için gerekli makine ekipmanlar, ışıklandırma, iklimlendirme, sulama için gerekli olan makine ve ekipmanlar alınabilmektedir. Bunlardan bazıları; Kültüvatör, Römork, Merdane, Su tankeri, Diskaro, Ön yükleyici, Ekim makinesi, Mibzer, Hasat makinesi, Arka yükleme kepçesi, Çapa makinesi, Pulluk, Rötovatör, Gübre serpme makinesi, Tırmık makinesi, Toprak burgu makinesi, Tesfiye küreği, Ot toplama tırmığı, Rototiller, Çizel, İlaçlama makinesi, Konveyör yükleme bandı, Ot çayır biçme makinesi, Harman makinesidir.

Ayrıca sera, depo ve makine garajları, bitki işlemek için tesis alanları, tesis içi yollar, ihata duvarları ve yenilenebilir enerji yoluyla kendi tüketimi kadar elektrik üretimi de projeye dahil edilebilmektedir. Yeni tesislerin yapımına destek verildiği gibi modernizasyon projelerine de hibe verilmektedir.

IPARD 3 döneminde, başvuru sahibi mesleki yeterlilik sağlamak için; proje alanında en az 1 yıllık mesleki tecrübe, İlgili diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birine sahip olmalıdır.

TKDK IPARD projesinin, verilen hibenin yanı sıra birçok artısı daha bulunmaktadır. Örneğin Proje kapsamında yapılan satın alımlarda Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet bulunmaktadır. Ayrıca projeyi hayata geçirme sırasında girişimcilere sağlanan diğer bir kolaylıkta TKDK ile protokol imzalayan Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalardan uzun vadeli ve düşük faizli kredi kullanılabilmesi ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de faydalanabilmesidir.

TKDK projelerin uygulama aşamasında kolaylık oluşturmak adına, teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak proje başlangıcında peşinen girişimcilere ödemektedir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Tıbbi ve aromatik bitkiler şehirlere ve bölgelere göre değişmekle birlikte aşağıda örnek teşkil etmesi adına bazı isimlere yer verilmiştir;

Adaçayı Alıç (Cratageus monogyna) Aloe Vera Altınotu (Ceterach officinarum)
Anason Aronya Aslanpençesi Aspir
Ebegümeci Ekinezya Fesleğen Hardal
Biberiye Civanperçemi Çakşır Çemen
Çobançantası (Capsella bursa pastöris) Çörekotu (Nigella sativa) Çöven Dağ çayı
Defne (Laurus nobilis) Dereotu Devedikeni Domuz turpu (Cycleman coum)
Ebegümeci Ekinezya Eşek hıyarı (Ecballium elaterium) Fesleğen
Geven (Astragallus microcephalus) Goji berry (Lycium chinese) Göl soğanı Gümüş düğme (Tanacetum parthenium)
Hardal Haşhaş Hatmi (Althaea officinalis) Hint yağı
Hodan Hünnap (Ziziphus jujuba)* Ihlamur (Tilia argentea) Isırgan otu
Kapari/ Kebere Karaasma (Tamus comminus) Karabuğday (Polygonaceae)** Karahindiba (Taraxacum officinale)
Kekik Kırmızı biber Kısa Mahmut (Teucrium chamaedrys) Kimyon
Kişniş Kuşburnu Kuzukulağı (Rumex acetocela) Lavanta
Maydanoz Mayıs papatyası Melek otu Meryem ana
Meyankökü Nane Nezle otu (Nepeta cataria) Oğul otu
Öksürük otu Pelin Pire otu (Anthemis nobilis)*** Rezene
Safran Salep Sarı kantaron Sarımsak
Sumak Şerbetçiotu Şekerotu Şevketi bostan (Scolymus hispanicus)
Üzerlik otu Yaban Mersini Yağ gülü Yüksükotu (Digitalis purpurea)
Zencefil Zerdeçal

* Genellikle meyve olarak tüketilir. Tıbbi-aromatik amaçlı da yetiştirilebiliyor.

** Karabuğday İsminden dolayı tahıl olduğu düşünülmemelidir, kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasına ait bir bitkidir.

*** Böcek ilacı yapımında kullanılır. Tıbbi-aromatik amaçlı da yetiştirilebiliyor.

TKDK IPARD projeleri ilgili ayrıntılı bilgi ve desteklenen bitki listesine ulaşmak için lütfen Dörtyol Proje Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

Sayfa Başına Dön