Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri Projeleri

 

Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri 302.4 Projeleri

Günümüz şartlarında, özellikle çalışan kesim tarafından yoğun iş temposu ve karmaşık şehir hayatından uzaklaşma isteğiyle kırsal turizme olan talep giderek yoğunlaşmaktadır. Avrupa da son 50 yıldan fazla zamandır gelişen kırsal turizm, ülkemizde de son 10 yılda giderek yükselen bir potansiyel oluşturmaktadır. İnsanlar artık beş yıldızlı otellerden ziyade doğayla içe içe olup stres atmak, alışılmışın dışında yaşam tarzlarını deneyimlemek, organik ürünlerle beslenmek ve spor yapmak amaçlarıyla tatil yapmayı seçmektedirler.

Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri Projeleri kapsamı; çiftlik turizmi, doğal ahşap ya da doğal taş malzemelerden üretilmiş konaklama tesisleri, gezi parkurları, çiftlik hayvanlarıyla vakit geçirme bölümleri gibi farklı ilgi alanlarına hitap eden doğaya dönüş aktivitelerinin toplamıdır. Bu bağlamda TKDK IPARD tarafından hibe verilen kırsal turizm projelerine olan talepte gün geçtikçe artmaktadır. Bu projeler ile nüfusu 20.000 in altında olan yerleşim yerlerinde konaklama, restoran ve rekreasyon faaliyetlerine yönelik hizmetler ile ilgili tesislerin kurulması ve modernizasyon yapılması amaçlanmaktadır. Yıldızlı otel, özel konaklama tesisi, motel, pansiyon, apart otel, konaklamalı termal tesis ve bungalov evlerden oluşabilecek konaklama tesisleri 20 oda 40 kişi / yatak kapasiteli olabilmektedir. Bununla birlikte taş ev, kütük ev, ahşap ev, hobbit ev, tiny house, glamping çadırları, kampingler ve mobil ev gibi farklı tarzlarda konaklama tesisi de yapılabilir.

Son yılların popüler konaklama tarzı olan mobil ev türünde yapılacak yatırımlar, imar planında kamping ya da kırsal / eko turizm kullanımlarına ayrılmış olan alanlarda yapılabilmektedir. Proje kapsamında en az 5 mobil evin olması gerekmektedir. Bunun dışında ayrıca inşaat ruhsatı gibi evraklar istenmemektedir. Tiny house olarak da bilinen mobil evlerin bir motorlu araç tarafından çekilebilir olarak tasarlanması, 02 sınıfı tip onay belgesi alması gerekmektedir. Trafiğe tescil edilmesi şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken husus bu şartları sağlayan firmalardan tedarik edilmesi gerektiğidir. Mobil evlerin de hibe destek imkanından faydalanıyor olması ve inşaat ruhsatı gerektirmemesi kırsal turizm faaliyetleri için kaçırılmaz fırsatlar sunmaktadır.

Yatak ve kahvaltı mantığıyla oluşturulacak bahsedilen tesislerin yanı sıra; restoran, lokanta, pastane, kahvaltı yerleri, yemek çadırı gibi yiyecek içecek işletmeleri için de proje hazırlayarak yatırım yapılabilme imkanına sahiptir. Kurulacak olan tesisin kurulu elektrik gücü kadar enerji üretmesi için yenilenebilir enerji yatırımları da proje kapsamında hibe ile desteklenmektedir. Proje bütçesi alt ve üst sınırları içerisinde yukarıda bahsi geçen tüm konularla ilgili hibe projesi hazırlanabilmektedir.

Programın bütçesi en az 5.000 €, en fazla 500.000 €’dur. Proje hibe oranı ise % 60, genç çiftçiler veya organik tarım sertifikası sahipleri için %70 tir. Döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi ile ilgili yapılacak kısımlara ek olarak % 10 daha fazla destek verilmektedir. Her şartta hibe oranı proje bütçesinin en fazla % 75 i kadardır. IPARD projelerine özel olarak Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti tanınması yatırım maliyetini aşağıya çekmektedir. Ayrıca proje uygulamasını kolaylaştırmak üzere TKDK ile birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi anlaşma yapmıştır. Bununla getirisi olarak uzun vadeli, düşük faizli kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de faydalanmak mümkündür.

TKDK, projelerin bir an önce hayata geçmesi adına proje onaylandıktan sonra iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

IPARD 3 döneminde başvuru sahibi mesleki yeterlilik kapsamında, proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, İlgili alanda diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birisine sahip olmalıdır.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

TKDK IPARD 3 dönemi çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirleri ile kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri kapsamında hazırlanan projeler en keyifli fakat en karmaşık projelerdir. Amacımız sadece bir hibe projesi hazırlamak değil, turizm sektörünün güncel taleplerine kulak vererek tesisinizin beklentileri karşılayacak şekilde modern ve kullanışlı olmasını sağlamaktır. Bunlarla beraber tabi ki başvuru sahibinin taleplerini de dikkate alarak özgün tasarımlar geliştiriyor ve tesisin iç ve dış tasarımıyla yakından ilgileniyoruz. Proje hazırlığı aşamasında, turizm işletme belgesi alınması gerekliliklerini göz önünde bulundurarak planlama yapıyor ve sürecin her aşamasında işinizi kolaylaştırıyoruz. Hayal ettiğiniz tesisin her detayını özenle tasarlayarak gerçeğe dönüştürmek için proje süreçlerinin tamamında yanınızdayız. Siz hayal edin Dörtyol Proje Danışmanlık ın uzman ekibi gerçekleştirsin.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön