Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Jeotermal Enerji Santralleri Projeleri

 

Jeotermal Enerji Santralleri 302.7.5 Projeleri

TKDK IPARD 3 Programı ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Sektörü, Yenilenebilir Enerji Yatırımları ile Jeotermal Enerji Santralleri kurulmasına hibe desteği vermektedir. 5.000 € ile 500.000 € bütçeleri arasında yapılacak Jeotermal Enerji Santralleri Projeleri hibe oranı % 60 tan başlamak üzere, genç veya organik tarım sertifikalı çiftçiler için %70 e çıkmaktadır. Projenin döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi kısımlarına ek % 10 daha fazla hibe verilmektedir. Hibe oranı en fazla % 75 olarak uygulanmaktadır. Verilen hibe desteğine ek olarak Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergileri gibi vergilerden muafiyet sağlanmaktadır. Ayrıca TKDK ile protokol imzalayan bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük ve uzun dönemlerde alınacak krediler gibi birçok daha artı sunulmakta olup Kredi Garanti Fonu Desteklerinden yaralanma imkanı da bulunmaktadır. IPARD programı ile kurulu güç olarak lisanssız üretim izni olan 5 MW lık Jeotermal Enerji Santralleri kurulması sırasında gerekli olan yapım işleri, makine ve ekipman alımları ile yazılım ve donanımların alınması desteklenmektedir. Başvuru sahiplerinin en az son 1 yıldır aynı ilde tüketim yapması gerekmektedir. Başvuru sahibi, proje alanında en az 1 yıllık mesleki tecrübe, İlgili diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden herhangi birine sahip olmalıdır.

TKDK nın, proje onayı sonrası iş başlangıcında sağladığı %50 avans ödemesi, projelerin hızla faaliyete geçmesini sağlayarak girişimcilere önemli bir finansal rahatlık sunmaktadır. Bu uygulama, yatırım maliyetlerini düşürerek girişimcilerin işlerini daha güvenli ve hızlı bir şekilde hayata geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Türkiye Jeotermal enerji bakımından oldukça şanslı ülkeler arasında yer almaktadır. Jeotermal enerji yenilenebilir, tükenmez, ucuz ve güvenli, çevre dostu, kısa süreli meteorolojik etkenlerden etkilenmeyen, verimli ( %95 oranında ) ve kurulacak tesis alanının küçük olması bakımından diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından daha avantajlı durumdadır. Dörtyol Proje Danışmanlık ailesi olarak ülkemizde ve tüm dünyada Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yönelimin artarak daha temiz ve kaynakların tükenmediği sürdürülebilirliğin arttığı bir yaşam diliyoruz.

Sayfa Başına Dön