Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (169 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Jeotermal Enerji Santralleri Projeleri

 

Jeotermal Enerji Santralleri

TKDK IPARD 2 Programının uygulanmaya başlanmasıyla Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Sektörü, Yenilenebilir Enerji Yatırımları ile Jeotermal Enerji Santralleri kurulmasına da hibe desteği verilmeye başlanmıştır. 5.000 € ile 500.000 € bütçeleri arasında yapılacak Jeotermal Enerji Santralleri Projeleri hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir. Verilen hibe desteğine ek olarak Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergileri gibi vergilerden muafiyet sağlanmaktadır. Ayrıca TKDK ile protokol imzalayan bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük ve uzun dönemlerde alınacak krediler gibi birçok daha artı sunulmakta olup Kredi Garanti Fonu Desteklerinden yaralanma imkanıda bulunmaktadır. IPARD programı ile kurulu güç olarak lisanssız üretim izni olan 5 MW lık Jeotermal Enerji Santralleri kurulması sırasında gerekli olan yapım işleri, makine ve ekipman alımları ile yazılım ve donanımların alınması desteklenmektedir.

Türkiye Jeotermal enerji bakımından oldukça şanslı ülkeler arasında yer almaktadır. Jeotermal enerji yenilenebilir, tükenmez, ucuz ve güvenli, çevre dostu, kısa süreli meteorolojik etkenlerden etkilenmeyen, verimli ( %95 oranında ) ve kurulacak tesis alanının küçük olması bakımından diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından daha avantajlı durumdadır. Dörtyol Proje ve Danışmanlık ailesi olarak ülkemizde ve tüm dünyada Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yönelimin artarak daha temiz ve kaynakların tükenmediği sürdürülebilirliğin arttığı bir yaşam diliyoruz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön