Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (192 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Santralleri Projeleri

 

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Santralleri

TKDK IPARD 2 döneminin başlamasıyla Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörü ile Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Santralleri Projeleri nede destek vermeye başlamıştır. Kurum 2020 yılına kadar sürecek olan bu dönem içerisinde yapılacak olan projeler ile temiz ve verimli bir yenilenebilir enerji türü olan Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Santralleri kurulmasına % 55 ile % 65 oranlarında hibe desteği vermektedir. Hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir.

Yeni tesislerin inşası, gerekli makine ve ekipmanlar ile yazılım ve donanım sistemlerinin alınması dahil, inşaat alanı içerisinde kullanılan trafo, enerji nakil hatları gibi giderlerin tamamı ile danışmanlık ve proje giderleri de bütçe dahilinde uygun harcamalar arasındadır. 5.000 € dan başlamak üzere 500.000 € ya kadar olan proje bütçeleri uygun harcama olarak değerlendirilmektedir. 65 yaşını doldurmamış ve yatırımını Kırsal alanlarda yapmak isteyen tüm gerçek ve tüzel kişilerin bu hibelerden yararlanma hakkı bulunmaktadır.

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile yatırım maliyetleri düşmekle birlikte birim başına alınan veriminde artmasıyla sektörde bir yatırım hareketliliği oluşmaktadır. AB ülkelerinin bu tarz yatırımlarını arttırması ve temiz geri dönüşümlü enerji hakkında bilincin artmasıyla ülkemizde de bu konuda yatırımlar artmaktadır. Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri gibi vergilerden muaf olunarak IPARD projesi ile yapılacak yatırımların tam kapasite sınırı Lisanssız üretim izni olan 5 MW tır. Proje uygulama aşamasında TKDK ile sözleşmesi olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli kredi kullanma imkanı bulunmakla birlikte Kredi Garanti Fonu desteklerinden de faydalanmak mümkündür. % 75 Avrupa Birliği %25 Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen TKDK IPARD projeleri girişimcilere kaçırılmayacak hibe fırsatları sunmaktadır.

Potansiyel TKDK IPARD yatırımcılarımıza Dörtyol Proje ve Danışmanlık ailesi olarak şimdiden bol kazançlar dileriz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön