Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (187 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Zanaatkarlık ve Katma Değerli Ürünler Projeleri

 

Zanaatkarlık ve Katma Değerli Yöresel Ürünler

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri ve Zanaatkarlık ve Katma Değerli Yöresel Ürünler Projeleri ile Zanaatkarlık ve Yöresel ürün işletmelerinin kurulması ve modernizasyonunun yapılması ile tesis toplam gücü kadar yenilenebilir enerji yatırımı yapılması için verilen hibe oranı Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, TKDK destek kapsamındaki diğer 27 ilde %55 tir.

Zanaatkarlık ve Katma Değerli Yöresel Ürün işletmeleri TKDK IPARD projelerinin amaçları, kırsal alanlarda o yöreye uygun olan, bölgeyle özdeşleşmiş halk tarafından benimsenmiş ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, paketlenmesi ve sunuma hazır hale getirilmesi amacıyla çalışacak tesislerinin hibe desteği ile kurulmasıdır. Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte bölge halkına istihdam oluşturması, yöresel, yerel ürünlerin ülke genelinde pazara açılması hedeflenmektedir. Ayrıca geleneksel el sanatlarımızın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması da öncelikli hedefler arasındadır. Bu kapsamda üretilebilecek proje konuları ile ilgili genel bilgiler aşağıda verilmiştir.

Geleneksel el sanatları ile ilgili projeler yöresel ürünlere ait olmalıdır. İşletme büyüklüğü için kurumun kabul ettiği bir kapasite bulunmamaktadır, ancak TKDK IPARD ın kabul ettiği liste dışındaki ürünler ile yatırım yapılamamaktadır. Başlıca el sanatları; metal işi, ahşap işi, cam eşya üretimi, seramik üretimi, çinicilik, çanak çömlek yapımı, dokumacılık, hasır işleri, sepet dokuma, müzik aletleri yapımı, keçe yapımı, halıcılık, kilimcilik, semer yapımı, taş işleme, sedef döşeme, kağıt sanatları, hattatlık (kaligrafi), ebru sanatı, saraçlık, yorgancılık, tarak yapımı, süpürge yapımı, folklorik bebek ve giysi yapımı, alçı işleri, tandır yapımı, giysi dekorasyonu, nakış işleme gibidir.

IPARD projesi yöresel – yerel ürün işletmelerinin faaliyet konuları ise; et işleme, süt işleme, meyve ve sebze işleme (biber salçası, turşu, püre, zeytin mamulleri, pekmez, marmelat, reçel, pestil, meyve ve sebze suları, konserve, sirke, közleme, salamura, ekşiler, ezme), sofralık zeytin ve zeytin mamulleri, boza, salep, bakliyat işleme ve paketleme, mısır kurutma, yöresel, yerel yiyecekler (yemek, börek, tatlı, şekerleme ve unlu mamuller), baharatlar, kaya tuzu, bitki çayları ve aromatik kahveler, pamuk yağı, defne yağı, susam yağı, sabun, gül suyu, soslar, kemik suyu, pelet (biyo-yakıt) ve briket (biyo-yakıt), prina şeklinde olmalıdır.

Hazırlanacak IPARD projesinin bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Proje bütçe sınırları içerisinde TKDK tarafından verilen hibe desteğinin yanı sıra, Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet de bulunmaktadır. Bu muafiyet sayesinde yatırım maliyeti düşmektedir. Tüm bunlarla birlikte proje sözleşme sonrası TKDK ile anlaşmalı bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme koşullarında kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden faydalanmak da mümkündür.

Bu başlıktaki çoğu projeler ile ilgili kapasite sınırlaması olmamakla birlikte, yatırımın sürdürülebilir ve karlı olabilmesi için kapasite hesaplarının iyi yapılması gerekmektedir. Bu konuda sizlere yardımcı olabilmemiz için Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön