5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (127 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Katma Değerli Ürünler Projeleri

 

Katma Değerli Yöresel Ürünler

TKDK, IPARD projesi ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri ile Katma Değerli Yöresel, Yerel Ürünler işleyen ve üreten işletmelerin kurulması ve mevcut olanların modernizasyonunun yapılmasına hibe desteği vermektedir. Katma Değerli Yöresel, Yerel Ürünler Projeleri ne verilen hibe oranı Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde toplam bütçenin % 65 i, TKDK destek kapsamındaki diğer illerde %55 idir. Proje bütçesi 5.000 € dan başlamak üzere maksimum belirlenen bütçe 500.000 € dur. Bu yatırımlar için uygun alanlar nüfusu 20.000 in altında olan kırsal alanlar olmasına rağmen IPARD 2 ile birlikte eklenen yeni bir özellikle, sadece satış yerleri ve reyonların kurulması için kırsal alan şartı kaldırılmıştır.

TKDK nın kabul ettiği katma değerli yöresel ürünler aşağıda verilmiştir.

Proje bütçesi 500.000 ₺’den daha yüksek olan projeler için 2 taksit şeklinde hibe ödemesi yapılmaktadır. Proje dahilinde Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet uygulanmaktadır. Ayrıca tesisin elektrik tüketimi kadar enerji üretmesi için yapılacak yenilenebilir enerji yatırımları da proje kapsamında hibe desteğinden faydalanabilmektedir. Proje uygulanabilmesi için TKDK nın protokol imzaladığı banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun şartlarda düşük faizli kredi kullanma imkanı ve Kredi Garanti Fonu desteğinin de olması IPARD projelerini daha cazip bir hale sokmaktadır.

TKDK IPARD Katma Değerli Ürünler Projeleri hakıında daha ayrıntılı bilgi için Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile görüşmenizi rica ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.