Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (187 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Zanaatkarlık Projeleri

 

Zanaatkarlık

TKDK IPARD, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri ile Zanaatkarlık Projeleri için 5.000 € ile 500.000 € bütçe dahilinde verilen hibe oranı Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, TKDK destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir. Zanaatkarların desteklenmesi ve el sanatlarımızın unutulmaması ve gelişmesini sürdürmesi amaçlı verilen bu hibe destekleri kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet bulunmaktadır. Projenin sürdürülebilirliği açısından işletmenin, kendi tüketimine yönelik yenilenebilir enerji üretmesi için yapılacak yatırımlar da hibe kapsamındadır. Ayrıca mevcut tesis için modernizasyon projesi hazırlanması da mümkündür.

Kırsal alanlarda uygulanması zorunlu olan bu yatırım türü için, satış yerlerinin açılması ve reyonların kurulması amacıyla yapılacak yatırımlara uygulanan kırsal alan zorunluluğu kaldırılmış, artık şehir merkezleri dahil il sınırındaki her yer uygun alan olarak kabul edilmiştir. Yani üretim alanı kırsal alanda olan bir işletmenin satış bölümü istenilen her yerde kurulabilmekte ve hibe desteğinden faydalanabilmektedir.

Proje onaylanması sonrası TKDK nın protokol imzaladığı banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun şartlarda düşük faizli kredi kullanma imkanı ve gerektiğinde Kredi Garanti Fonu desteği alınabilmesi IPARD projelerini daha da cazip hale getirmektedir.

Başlıca IPARD zanaatkarlık projeleri için belirlenen geleneksel el sanatları aşağıda verilmiştir;

Metal İşi Müzik Aletleri Yapımı Ebru Sanatı
Ahşap İşi Keçe Yapımı Saraçlık
Cam Eşya Üretimi Halıcılık Yorgancılık
Seramik Üretimi Kilimcilik Tarak Yapımı
Çinicilik Semer Yapımı Süpürge Yapımı
Çanak Çömlek, Tandır Yapımı Taş İşleme Folklorik Bebek ve Giysi Yapımı
Dokumacılık Sedef Döşeme Alçı İşleri
Hasır İşleri Kağıt Sanatları Nakış İşleme
Sepet Dokuma Hattatlık Kaligrafi Giysi Dekorasyonu

TKDK IPARD Projeleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçiniz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön