Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Balık Yağı Projeleri

 

Balık Yağı 103.4.2 Projeleri

TKDK, Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri tedbiri, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektörü ile insan tüketimine yönelik balık yağı üretimi için % 50, üretici örgütlerine özel olarak % 70 oranında hibe desteği bulunmaktadır.

Dünyada balık yağı üretiminde önde gelen ülkeler; Çin, Norveç, Tayland, Fas ve Türkiye’dir. Yüksek bir enerji kaynağı olan ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen, doymamış yağ asitleri bakımından oldukça faydalı olan balık yağı tüketimi yıllara göre sürekli olarak artış göstermektedir. Balık yağı üretiminde en çok kullanılan balık çeşitleri; somon, uskumru, hamsi, ringa ve orkinos gibi soğuk ve derin sularda yaşayan yağlı balık türleridir. 

IPARD Balık Yağı Projeleri tedbiri ile balık yağı üretim tesisi kurabilir ya da mevcut tesisinizi modernize edebilirsiniz. Proje bütçesi 30.000 € ile 1.500.000 € arasında olabilmekte ve bu sınırlar içinde kalan proje bütçelerinin % 50 ve % 70 i hibe olarak girişimciye ödenmektedir. Hibe kapsamında tesisin elektrik gücü kadar yenilenebilir enerji üretmek için yapılacak yatırımlar da desteklenmektedir. Ayrıca yatırımın, atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve tesisin enerji ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir enerji yatırımı içeren kısımlar için ilave %10 destek sağlanarak, ilgili kısımların hibe oranı % 60 - 80 e kadar çıkmaktadır. Proje uygulaması sırasında yapılacak olan harcamalar için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti bulunmaktadır.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir.

Proje finansı için kurumun çeşitli bankalarla ve Tarım Kredi Kooperatifi ile yapmış olduğu anlaşmalar kapsamında uygun faiz ve imkanlarla kredi kullanımı imkanı sağlanmış olup aynı zamanda Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanmak mümkündür.

Dünyada oldukça önemli bir yer tutan balık yağı üretimi için planladığınız yatırımları TKDK projesi sayesinde hibe ile yapmak istiyorsanız Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçmenizi bekliyoruz.

Sayfa Başına Dön