Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar 103.3 Projeleri

TKDK IPARD, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar ile Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri yatırımlarına % 50 oranına varan hibe desteği vermektedir. Bu kapsamda kanatlı hayvanlar için kesimhane, kanatlı eti işleme tesisi ve kanatlı eti parçalama tesisi, modernizasyon projeleri desteklenmektedir. Kurum tarafından belirlenen proje kapasiteleri aşağıda verilmiştir.

  • Kesimhane, saatte 2.000 ile 7.000 tavuk (Broyler) kesim kapasitesine, ya da saatte 100 ile 1.000 hindi veya kaz kesim kapasitesinde,
  • Et işleme veya parçalama tesisi, günlük 0,5 ton ile 5 ton kurulu et işleme kapasitesinde,
  • Kombina tesisler ise, kesimhane ve et işleme tesislerinin şartlarını karşılayan projeler hazırlanabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen kapasitelerdeki projelerin uygun bütçesi 30.000 € ile 3.000.000 € arasında değişmektedir. Proje hibe bedeli ise proje bütçesinin % 50 sini kapsamaktadır. Üretici örgütleri hibe oranı ise % 70 tir. Tesisin enerji ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir enerji tesisi yatırımları da hibe desteği kapsamında karşılanmaktadır. Ayrıca atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve yenilenebilir enerji yatırımı içeren yatırımlar için ilave %10 destek sağlanmaktadır.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir.

Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti ile yatırım maliyetlerinde önemli miktarda düşüş sağlanmakta olup, kurumun anlaşma sağladığı birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile çok düşük faizli kredi kullanılabilme imkanı sunulmakta olup, dileyen girişimcilere Kredi Garanti Fonu desteklerinden yararlandırılmaktadır.

Kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar projeleri ile ilgili daha detaylı bilgi için diğer linklerimizi incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Dörtyol Proje Danışmanlık destek birimiyle iletişime geçerek projeler ile ilgili her türlü bilgi ve belgeye ulaşabilir, uzman ekibimizin işletmelerinizi yerinde incelemeleri sonucu karlı proje fikirleri geliştirebilirsiniz.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön