Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Kanatlı Eti Parçalama Projeleri

 

Kanatlı Parçalama 103.3.5 Projeleri

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Sektörü ile Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, mevcut Kanatlı Eti Parçalama tesislerinin modernize edilmesine yönelik projelere hibe desteği vermektedir. Gerçek ve tüzel kişilere proje bütçesinin % 50 si, üretici örgütlerine ise % 70 i hibe edilmektedir. Yatırımın, atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve tesisin enerji ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir enerji yatırımı içeren kısımlar için ilave %10 destek sağlanarak, ilgili kısımların hibe oranı % 60 - 80 e kadar çıkmaktadır.

Kanatlı Eti Parçalama Projeleri ile kurulacak tesisleri için kurum tarafından belirlenen günlük kapasite, 0,5 ton ile 5 ton arasındadır. 30.000 € dan başlamak üzere hazırlanabilecek projelerin en üst limiti 3.000.000 €’dur. Kanatlı kesimhanesi ve et işleme tesisleri ile birlikte tasarlanabilecek projelerde uygun proje türleri arasında olmakla birlikte aranan şart tesisin kapasite artırımına gitmemesidir.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir.

IPARD projelerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti uygulanmaktadır. Aynı zamanda TKDK ile protokol imzalayan birçok devlet bankası ve özel bankalar ile tarım kredi kooperatifinden uygun ödeme şartlarında ve düşük faizle kredi kullanılabilmekte, isteyen girişimcilerin Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanabilmektedir. Diğer yandan kurumun desteklediği yenilenebilir enerji üretimi yatırımını proje içerisine dahil ederek, hem bu konuda hibeden faydalanmak hem de tesisin genel giderlerinden en önemli kalemi olan elektrik ihtiyacını karşılamakta mümkündür.

Kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen yatırımcılarımızı Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile iletişime geçmesini bekler, tüm girişimcilerimize başarılar dileriz.

Sayfa Başına Dön