Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Paketleme Projeleri

 

Paketleme 103.5.2 Projeleri

Paketleme Projeleri, IPARD projesi ile; meyve ve sebzelerin işlenmesi, ayıklanması, yıkanması, tasnif ve paketlenmesi için üretim bantlarının kurulması, tesisin yapımı ve gerekli tüm makine ve ekipmanların alınması için kurulan tesis için, TKDK tarafından 1.250.000 € ya kadar olan proje bütçesinin % 50 sine hibe desteği verilmektedir.Üretici örgütleri için bu oran % 70 olarak belirlenmiştir. Tesise ilave olarak yatırımın, atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve tesisin enerji ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir enerji yatırımı içeren kısımlar için ilave %10 destek sağlanarak, ilgili kısımların hibe oranı % 60 - 80 e kadar çıkmaktadır.

Hibe desteği ile kurulacak AB standartlarında tesislerde; yaş meyve ve sebze paketlenmesi yanı sıra, sert kabuklu meyveler ve kurutulmuş plantain ve kurutulmuş turunçgillerin işlenmesi ve paketlenmesi için yapılan harcamalarda desteklenmektedir. Ayrıca AB standartları göz önünde tutularak yapılacak olan tesis için, faaliyeti sırasında gerekli olan HACCP belgesi için şart olan sistemlerin alınması da yine hibe kapsamında değerlendirilmektedir. Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Tedbiri ile paketleme tesislerinin kurulması için verilen hibe desteğinin yanı sıra proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti de uygulanmaktadır.

Finans desteğine ihtiyaç duyabilecek girişimciler için, TKDK ile sözleşme imzalamış bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden uygun faiz ve geri ödeme koşullarında kredi kullanmakta mümkündür. Bununla birlikte Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanma imkanı bulunmaktadır.

Proje kapsamında yapım işleri, makine ve ekipman alımlar, hizmet alımları ve görünürlük harcamaları desteklenmektedir. Kurum tarafından ödeme bir, iki ya da üç taksit şeklinde yapılabilmektedir.

Paketleme tesislerinin en büyük girdilerinden olan elektrik tüketimini karşılamak üzere yenilenebilir enerji türlerinden herhangi birisi ile tesisin ihtiyacının karşılanması da proje dahilinde kabul edilmektedir. Özellikle işleme, ayıklama, yıkama, soğutma ve kurutma işlemleri sırasında oldukça fazla elektrik tüketimi söz konusudur.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir.

Yatırım projeleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen girişimcilerimiz diğer web sayfalarımızı inceleyebilir veya Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile iletişime geçerek istedikleri her türlü bilgi ve belgeye ulaşabilirler.

Sayfa Başına Dön