Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Yumurtanın İşlenmesi ve Pazarlanması Projeleri

 

Yumurtanın İşlenmesi ve Pazarlanması

TKDK, IPARD 3 dönemi ile Yumurtanın İşlenmesi ve Pazarlanması sektörü altında, sıvı ve toz yumurta işlenmesi ve depolanması için hibe desteği vermeye başlamıştır.

Yumurtanın işlenmesi ve pazarlaması alt sektörleri; sıvı yumurta ve toz yumurta üretim ve işleme tesislerinin kurulumu ve modernizasyonunu kapsamaktadır. Proje toplam bütçesi; en az 30.000 € en fazla 3.000.000 € dur.

TKDK tarafından desteklenen hibe oranı % 50 dir. Üretici örgütleri için ise bu oran % 70 olarak uygulanır. Proje kapsamında yapılacak olan atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve öz tüketim için yenilenebilir enerji yatırımı içeren kısımlara ilave %10 daha fazla destek sağlanmaktadır.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir. Vergi muafiyetlerinin olması araç alımında da uygulandığından bu destek girişimciler için kaçırılmaz fırsatlar sunmaktadır.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir. Bu tutar proje uygulama dönemi için büyük kolaylık oluşturmaktadır.

Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyetinin olması da yatırım masraflarını önemli oranda azaltmaktadır.

Proje uygulama aşamasında TKDK ile sözleşmesi olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli kredilerin kullanılması da mümkün olup, Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanma imkanı bulunmaktadır.

Başarılı projeler hazırlamak ve uygulamak için Dörtyol Proje Danışmanlık ile iletişime geçmenizi bekleriz.

Sayfa Başına Dön