Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (153 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Balık Yağı Projeleri

 

Balık Yağı

IPARD 2 - 8. Çağrı tedbirinde yapım işleri destek kapsamı dışında tutulmuştur. Makine ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük destek kapsamındadır. Bunlara ilaveten öz tüketim için yenilenebilir enerji de desteklenmektedir. Bu çağrıda ilk kez motorlu taşıt ve soğutma tankı/kasası ile birlikte hibe desteğinden faydalanabilmektedir.

8. Çağrıya özel olarak Süt Toplama Merkezleri için alt ve üst sınır kapasiteleri kaldırılmıştır. Süt ve Süt Ürünleri İşleme Tesisleri için üst sınır olan 70 ton kaldırılmış, en az 10 ton süt işleyen tüm işletmeler destekten yararlanabilmektedir.

Tüm meyve ve sebzelerin kurutulması ve dondurulması destek kapsamına alınmıştır.

Dondurma ve şoklama işlemleri için gerekli olan makine ekipmanlarda hibe desteğinden faydalanabilmektedir.

TKDK, Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri tedbiri, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektörü ile insan tüketimine yönelik balık yağı üretimi için % 40, üretici örgütlerine özel olarak % 50 oranında hibe desteği bulunmaktadır.

Dünyada balık yağı üretiminde önde gelen ülkeler; Çin, Norveç, Tayland, Fas ve Türkiye’dir. Yüksek bir enerji kaynağı olan ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen, doymamış yağ asitleri bakımından oldukça faydalı olan balık yağı tüketimi yıllara göre sürekli olarak artış göstermektedir. Balık yağı üretiminde en çok kullanılan balık çeşitleri; somon, uskumru, hamsi, ringa ve orkinos gibi soğuk ve derin sularda yaşayan yağlı balık türleridir. 

IPARD Balık Yağı Projeleri tedbiri ile balık yağı üretim tesisi kurabilir yada mevcut tesisinizi modernize edebilirsiniz. Proje bütçesi 30.000 € ile 1.500.000 € arasında olabilmekte ve bu sınırlar içinde kalan proje bütçelerinin % 40 ve % 50 si hibe olarak girişimciye ödenmektedir. Hibe kapsamında tesisin elektrik gücü kadar yenilenebilir enerji üretmek için yapılacak yatırımlar da desteklenmektedir. Ayrıca atık yönetimi ile ilgili yapılacak her türlü yatırım için hibe oranına %10 ilave yapılmaktadır. Proje uygulaması sırasında yapılacak olan harcamalar için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti bulunmaktadır.

Proje finansı için kurumun çeşitli bankalarla ve Tarım Kredi Kooperatifi ile yapmış olduğu anlaşmalar kapsamında uygun faiz ve imkanlarla kredi kullanımı imkanı sağlanmış olup aynı zamanda Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanmak mümkündür.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Dünyada oldukça önemli bir yer tutan balık yağı üretimi için planladığınız yatırımları TKDK projesi sayesinde hibe ile yapmak istiyorsanız Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçmenizi bekliyoruz.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön