Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar 101.3 Projeleri

TKDK IPARD projeleri ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri proje türlerinden olan Kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler projeleri konusunda yatırım yapmak isteyen girişimcilere % 80 e varan hibe desteği vermektedir. En çok tüketilen protein kaynaklarını oluşturan kanatlı eti sektörü sözleşmeli yetiştiriciliğin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla diğer hayvancılık türlerine göre daha çok rağbet görür hale gelmiştir. Dörtyol Proje Danışmanlık ailesi olarak, AB standartlarında son teknoloji ekipmanlar ile donatılmış kümeslerden alınan verimin daha yüksek olması ile karlılığın arttığına şahit olmaktayız.

Kanatlı eti yetiştiriciliği için TKDK tarafından belirlenen alt ve üst sınırlar aşağıda belirtilmiştir.

Tarımsal işletmelerin kapasitesi;

  • 15.000 - 100.000 broyler (tavuk) / dönem
  • 3.000 - 20.000 organik broyler (tavuk) / dönem
  • 1.000 – 10.000 organik hindi / dönem
  • 400 – 4000 organik kaz

IPARD 3 döneminde kanatlı eti sektöründe sadece mevcut, aktif ve kapasite artırışı yapmayan işletmeler desteklenecektir. Organik üretim yapanlarda destek kapsamına alınmıştır.

TKDK, başvuru sahiplerinin proje uygulama sürecindeki, nakit akışına kolaylık sağlamak için, proje onayından sonra teminat mektubu ile hibe tutarının % 50 sini avans olarak ödemektedir.

Broyler ve hindi kümesleri için 5.000 € – 250.000 €, kaz kümesleri için ise 5.000 € – 125.000 € bütçe arasında projeler hazırlanabilmektedir. Hibe oranı % 60- 80 olarak belirlenmiştir.

  • Tüzel kişi için hibe oranı %60,
  • Gerçek kişi için hibe oranı %60,
  • Üretici örgütleri ve üretici örgütünün ortaklık payının %50’den fazla olduğu tüzel kişiliklik için hibe oranı %70 tir.

Ancak hayvancılık ile ilgili yatırımlardaki istisnai durumlar şu şekildedir;

  • Başvuru sahibi proje başvurusu sunulduğu tarihte 40 yaşın altında ise hibe oranı % 5,
  • Dağlık alanlardaki girişimler için hibe oranı % 5,
  • Başvuru sahibinin her iki şartı da sağlaması durumunda ise hibe oranı % 10 artmaktadır.

Proje kapsamındaki Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine tanınan muafiyet ile yatırım maliyetinde önemli bir azalış sağlanmaktadır. Ayrıca sürdürülebilirlik açısından tesisin kurulu gücü kadar yenilenebilir enerji yatırımı yapılmasının desteklenmesi de oldukça önemlidir. Öte yandan mevcut tesisler için modernizasyon desteği de alınabilmektedir.

Proje uygulama safhasında, TKDK nın anlaşma yapmış olduğu birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile çok düşük faizli kredi kullanma imkanı sağlandığı gibi Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanılabilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Dörtyol Proje Danışmanlık web sitemizdeki diğer linkleri incelemenizi ve başarılı projeler için bizimle irtibata geçmenizi bekleriz.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön