Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Kaz Projeleri

 

Kaz

Kaz yetiştiriciliği ülkemizde genellikle, Kars, Ardahan, Ağrı, Erzurum gibi illerimizde yoğun olarak yapılmakla birlikte ülkemizin hemen her yerinde yetiştirilmesi mümkün olan bir hayvan türüdür. Soğuğa dayanıklı olması sebebiyle özellikle serin iklime sahip olan Doğu Anadolu, Orta Anadolu ve İç Ege bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mera beslemesine uygun olan ve hastalıklara karşı dirençli olması sebepleriyle beslemesi ve yetiştirmesi kolay bir kanatlı türüdür. Üstelik eti, tüyü ve ciğeri oldukça değerlidir. Son zamanlarda Fransa, ABD, Macaristan ve Japonya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi için geniş bir pazar potansiyeli oluşmuştur.

TKDK, IPARD 3 ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar sektörü, Kaz Projeleri ile kanatlı eti üreticiliğini desteklemek üzere kaz kümeslerinin yenilenmesine hibe desteği vermektedir. 400 ile 4000 arasında kaz yetiştirme kapasiteli projelerin bütçesi 125.000 € olarak belirlenmiştir. Belirlenen bütçe için hibe oranı tüzel ve gerçek kişilerde % 60, üretici örgütlerinde % 70 oranından başlamak üzere, genç çiftçilere % 5, dağlık alanlarda yapılan projelere % 5 eklenmektedir. Her iki şartın birlikte sağlandığı durumlarda ise %10 daha fazla hibe desteği verilmektedir. Projenin uygulama aşamasındaki satın alımlarında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet uygulanmaktadır. Ayrıca tesisin kurulu gücü kadar yenilenebilir enerji üretmesi için olan yatırımlar da yine hibe desteği alabilmektedir. Bunlarla birlikte proje uygulama aşamasında TKDK ile sözleşmesi olan banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme seçenekleri olan krediler de kullanılabilmekte ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanılabilmektedir.

IPARD 3 döneminde, 81 ilde sadece mevcut, aktif olan ve kapasite artırımına gitmeyen tesisler desteklenecektir. Özellikle organik üretim yapan tesisler, destek kapsamına alınmıştır ve bu durumu belgeleyebilen girişimcilere puanlama sisteminde öncelik verilmektedir. TKDK, proje uygulamalarının hızlanması amacıyla, teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini peşin ödemektedir.

Dünya pazarında ve ülkemizde açık bir pazara sahip olan kaz yetiştiriciliği için AB ve TC tarafından birlikte desteklenen projeler ile hibe alarak mevcut kümesini modernizasyon projesi ile yenilemek isteyen girişimcilerimizi konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Dörtyol Proje Danışmanlık a bekliyoruz. Profesyonel ekibimiz, size IPARD destekli kaz yetiştiriciliği projeleri konusunda detaylı bilgi ve rehberlik sunmaktan memnuniyet duyacaktır.

Sayfa Başına Dön