Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Tavuk Broyler Projeleri

 

Tavuk Broyler

Broyler yetiştiriciliği diğer adıyla kasaplık et tavukçuluğu ortalama 35-45 gün gibi kısa sürede yetiştirilen, birim alanda yoğun üretim yapılan (entansif üretim) bir piliç yetiştiriciliği çeşididir. İş gücü diğer tarımsal işletmelere göre çok daha azdır. AB standartlarında ısı, ışık ve havalandırma için yoğun makine kullanımı, otomatik yem ve su sistemleri ile üretim girdilerinin zayiatını önleyen, standartları yüksek olduğundan civcivlerin kilo alışının hızlı, ölüm oranının ise az olduğu ideal kümeslerde üretim yapılabilmesi için modernizasyon projelerine TKDK IPARD 3 döneminde de hibe desteği sağlamaktadır.

IPARD 3 döneminde 81 ilin tamamında sadece mevcut, aktif ve kapasite artırışı yapmayan broyler tesisleri desteklenecektir.

TKDK, girişimcilere yatırımlarını daha kolay yapabilmeleri için, proje onayı akabinde teminat mektubu verilmesi karşılığı hibe tutarının % 50 sini avans olarak ödemektedir.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri, Kanatlı Eti yetiştiriciliği ile 15.000 ile 100.000 Broyler, 3.000 ile 20.000 organik broyler kapasiteli kümesler için belirlenen proje tutarı en az 5.000 €, en fazla 250.000 € dur. IPARD proje bütçesinin % 60- 80 i arasında belirlenen oranda hibe şeklinde yatırımcılara geri ödenmektedir. Hibe oranı tüzel ve gerçek kişilerde % 60 tan başlamaktadır. Genç girişimci ve dağlık alanda gerçekleştirilecek yatırımlar gibi faktörler ile hibe oranları % 5 er artmaktadır. Üretici örgütlerinin yapacağı başvurularda ise % 70 ten başlayarak % 80 e kadar çıkmaktadır. Broyler yetiştiriciliğinde kullanılan en yoğun girdi olan elektrik tüketimi için ise Yenilenebilir Enerji Yatırımları ayrıca desteklenmekte ve işletme ihtiyacı kadar temiz enerji üretimi de yine hibe kapsamında değerlendirilmektedir. Projenin hibe alması dışında TKDK nın anlaşma yapmış olduğu birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile düşük faizli kredi kullanma imkanı ve Kredi Garanti Fonu desteği kullanılması mümkündür. Ayrıca yapılacak satın alımlar için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine de muafiyet mevcuttur.

Broyler yetiştiriciliği son yıllarda sözleşmeli tavukçuluk sayesinde ülke genelinde oldukça yaygın bir hal almıştır. Yatırımcılar kesimhaneleri olan büyük firmalar ile anlaşarak civciv alıp 35 - 45 gün arasında piliç halinde satarak, hem satışlarını garanti altına almış hem de işletme sermayesinde canlı hayvan alımına para ayırmak zorunda kalmaktan kurtulmuş olmaktadırlar. 

Piliç üretimi konusunda ülke genelinde iyi durumda olmamıza rağmen, tavuğun kırmızı ete nazaran daha ucuz, yağ ve kolesterol oranının daha düşük olması ve iyi bir protein kaynağı olması sebepleri ile daha fazla tüketildiğinden ve et ürünleri içerisinde de ham madde olarak kullanıldığından daha fazla üretime ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca piliç ve ürünlerinin çevre ülkelere yapılan ihracatı dolayısı ile de talebi giderek artmaktadır. Tüm bu sebeplerle Tavuk broyler yetiştiriciliği gelecek vadeden yatırımlar arasında yer almaktadır. Sizde bu iş dalında bir proje geliştirmek ve hibe desteğinden yararlanmak istiyorsanız lütfen Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçiniz. Projelerinizde fark yaratmak için her zaman yanınızdayız.

Sayfa Başına Dön