Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Süt Mandası Projeleri

 

Manda 101.1.2 Projeleri

Süt üreten tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar projeleri ile manda yetiştirmek için çiftlik kurulması amacıyla TKDK hibe desteği vermektedir. Manda yetiştiriciliği ülkemizde git gide geri giden bir hayvancılık türüdür. Oysaki manda sütü ve bu sütten elde edilen kaymak, yoğurt ve tereyağı gibi süt ürünleri oldukça kaliteli ve aranan ürünlerdir. Son yıllarda gittikçe gerileyen hayvan sayısı sebebiyle bu ürünlerin fiyatı da artmaktadır.

Manda yetiştiriciliğini tekrar canlandırmak için TKDK hibe desteği kaçırılmaz fırsatlar sunmaktadır. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar, Süt Mandası çiftlik projeleri ile en az 5, en fazla 50 sağmal mandadan oluşacak olan AB standartlarında ahır, mandıra kurulması için toplam proje bütçesi en az 5.000 € en fazla 500.000 € olmak üzere hibe desteği almak mümkündür. Hibe oranı, tüzel kişi ve gerçek kişi için proje bütçesinin % 60 ı, üretici örgütü için ise % 70 idir. Yatırım yapılması planlanan arazinin dağlık alanda olması hibe oranını % 5, girişimcinin 40 yaşın altında olması % 5 her iki faktörün birlikte sağlanması durumunda ise % 10 artırmaktadır. Proje kapsamında yapılan tüm satın alımlar Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergilerinden muaftır. Bununla birlikte çiftliğin kendi öz tüketimi kadar olan yenilenebilir enerji yatırımları da (güneş enerjisi ve biyogaz enerji sistemleri) yine IPARD hibe desteği kapsamındadır. Girişimciler, yatırım döneminde TKDK ile anlaşmalı olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla uygun ödeme koşullarında ve düşük faizli kredi kullanabilmektedir. Bununla birlikte gerekirse Kredi Garanti Fonu desteğini de kullanmak mümkündür.

TKDK, tercih edilmesi durumunda, proje onayından hemen sonra teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak ödemektedir. Bu durum girişimciler açısından oldukça avantaj sağlamaktadır.

AB standartlarında yapılacak olan projeler ile insan gücü yerine makinelere dayanan, teknolojinin kullanıldığı, el değmeden süt sağılıp soğuk depolarda bekletildiği üretimler sayesinde zaten değerli olan manda sütünün değerine değer katacak ve boş olan pazardaki yerini alacaktır. IPARD 2 ile hibe desteği verilmeye başlanan süt mandası yetiştiriciliğine IPARD 3 döneminde organik üretim de dahil edilmiştir. Sektördeki boşluklar sebebiyle manda hayvancılığı yatırıma en uygun alanlardan olup, girişimcilerimize Dörtyol Proje Danışmanlık olarak bu yatırım türünü tavsiye ederiz.

Sayfa Başına Dön