Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Duyurular:
  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019-2023 yılları arasında 41 ildeki hayvancılık yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacağını bildirdi.
  • IPARD 2 Programı Üçüncü Başvuru Çağrı Dönemi, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri kapsamında Altıncı Grup Desteklenecek Başvurular yayımlandı.
  • Tarım Çevre, İklim ve Organik Tarım Tedbiri IPARD 2 4. Başvuru çağrı ilanı, pilot uygulama olarak Ankara ili Beypazarı ilçesi için yayımlanmıştır.
  • Yeni açıklanan ve sürmekte olan Kırsal Kalkınmaya yönelik hibe ve desteklerden yararlamak isteyen girişimcilerin firmamızla iletişim kurmaları gerekmektedir.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (153 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenen sektörlerden bugüne kadar en çok hibe verilen sektör olan Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri başlığı altında süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta tesislerinin kurulması ve yenilenmesi için hibeler verilmektedir.

Süt sektöründe desteklenen alt sektörler;

Süt ineği, Süt veren manda, Süt veren koyun, Süt veren keçi yetiştiriciliği mandıra projeleridir. Proje bütçesi 5.000 € ile 1.000.000 € arasındadır. Hibe oranı proje bütçesinin % 40 ıdır.

Kırmızı et sektöründe desteklenen alt sektörler; Sığır, Manda, Koyun, Keçi yetiştiriciliğidir. Proje bütçesi 5.000 € ile 1.000.000 € arasındadır. Hibe oranı proje bütçesinin % 40 ıdır.

Kanatlı eti sektöründe desteklenen alt sektörler; Broyler (et tavukçuluğu), Hindi, Kaz yetiştiriciliğidir. Proje bütçesi broyler (et tavukçuluğu) ve hindi için 5.000 € ile 500.000 €, kaz için 5.000 € ile 250.000 € arasındadır. Hibe oranı proje bütçesinin % 40 ıdır. Kaz TKDK tarafından ilk kez IPARD 2 ile birlikte desteklenmeye başlanmıştır.

Yumurta sektöründe desteklenen mevcut yumurta tavukçuluğu yapan tesisler için modernizasyon projeleridir. Proje bütçesi 5.000 € ile 1.000.000 € arasındadır. Hibe oranı proje bütçesinin % 50 sidir.

Yukarıda verilen hibe oranları proje bazlı verilecek en alt hibe oranını belirtmektedir. Proje yapan başvuru sahibinin 40 yaşın altında genç girişimci olmasıyla hibe oranı % 5 artarak % 45, projenin uygulama alanının dağlık alanda olmasıyla % 5 artarak yine % 45 e ulaşmaktadır. Bu iki şartın birlikte sağlandığı durumlarda ise hibe oranı % 10 artarak % 50 olmaktadır. Ayrıca yatırımların atık depolaması ve atık yönetimi için yapılacak bölümlerinin hibe oranı bu oranların % 10 daha fazlası olarak, % 60 a ulaşmaktadır. Eğer başvuru sahibi mevcut bir tesisi kapasite artırımı yapmadan modernize etmek için başvuru yapıyorsa hibe oranı en az % 50 den başlayacağı için diğer şartları sağlamasıyla % 60 a, gübre yönetimi ile ilgili yapılacak harcamalar için ise % 70 e kadar çıkmaktadır. Kurulması planlanan modern ahır, ağıl ve kümeslerin tam kapasitede gerek duyduğu elektrik ihtiyacı kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmesi de proje kapsamında değerlendirilmekte ve aynı oranda hibe almaya hak kazanmaktadır.

Süt, kırmızı ve kanatlı eti yetiştiriciliği için hazırlanan projeler yeni yatırımlar olabileceği gibi mevcutta bulunan eski yapılar için modernizasyonun yapılması ve yeni makine ve ekipmanın alınması uygun iken TKDK tarafından IPARD 2 dönemi ile desteklenmeye başlanan yumurta sektörü için mevcutta bulunan tesislerin modernizasyonu veyahut şehir içinde kalmış tesislerin kapasite artırımı yapmaksızın şehir dışına taşınmasıyla yeniden kurulumu desteklenmektedir.

IPARD projeleri ile desteklenen harcama kalemleri; yapım işleri, makine ekipmanların alınması, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları şeklindedir. AB standartlarında modern tesislerin kurulmasının önünü açan, kendi yemini kendi yetiştiren, yüksek standartlarda hayvan refahı sağlanan barınaklar ile çiftçilerin elde ettiği gelirin arttırılması ve hayvan yetiştiriciliğinin güçlenmesi için verilen bu hibelerin yanı sıra IPARD projesi ile yapılan yatırımlarda Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti de bulunmaktadır. Ayrıca TKDK ile protokol imzalayan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi nden de düşük faizli krediler kullanılabilmekte olup, İsteyen girişimciler Kredi Garanti Fonu desteklerinden yararlanabilmektedirler.

Yukarıda bahsettiğimiz konular hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve proje fikirlerinizin en karlı şekilde yatırıma dönüşmesi için Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçmenizi dileriz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön