Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (194 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım Projeleri

 

Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar

TKDK IPARD projelerinin içerisinde Kırmızı et üreten tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar projeleri en yoğun başvuru yapılan proje türü kırmızı et üretimi için besi projesidir. Ülkemizde kırmızı et tüketimi kadar henüz üretim yapılmamakta olduğundan sektör yatırıma oldukça açıktır. IPARD projeleriyle AB standartlarında yapılan üretim çiftlikleri ile yatırımcıların kar oranlarının yüksek olması sadece sektörün içinde olan girişimcileri değil sektör dışından girişimcilerin de besicilik sektörüne yatırım yapmasını sağlamaktadır. Artan işletme sayısı ile birlikte üretimin artmasının yanı sıra yeni istihdam kaynaklarının sağlanması ve girdi çıktı faaliyetleriyle yatırım yapılan bölgelerde bir kalkınma sağlanmaktadır.

AB ye katılım sürecindeki uygulanan politikalar gereği AB ye uyum sürecine destek vermek amacıyla verilen bu hibe destekleri kırsal alanlarda sürdürülebilir bir kalkınmayı amaçlamaktadır. IPARD programı, başvuru sahiplerine verdiği hibe desteğinin yanı sıra; proje bazlı olmak üzere Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine karşı muafiyet sağlamaktadır. Projelerin hayata geçmesini kolaylaştırmak adına TKDK birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi ile protokol imzalamıştır. Protokol gereği bahsedilen kurumlardan uygun şartlarda kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de faydalanmak mümkün hale gelmiştir.

TKDK tarafından destelenen Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri proje türlerinden birisi olan kırmızı et sektöründe belirlenen alt ve üst sınırlar aşağıda belirtilmiştir.

Tarımsal işletmelerin kapasitesi;

  • 30 - 250 büyükbaş / sığır
  • 10 – 50 manda
  • 100 – 500 küçükbaş /keçi
  • 100 - 500 küçükbaş / koyun

Yapılacak projeler için uygun harcama olarak ahır ve ağıl için belirlenen bütçeler ise; 5.000 € – 500.000 € arasındadır. Kurum tarafından verilen hibe destek oranı % 50- 70 olarak belirlenmiştir. Ancak hayvancılık ile ilgili yatırımlardaki istisnai durumlar şu şekildedir;

  • Tüzel Kişilik için hibe oranı %50,
  • Gerçek Kişi için hibe oranı %55,
  • Üretici örgütleri ve üretici örgütünün hâkim ortak (ortaklık payının %50’den fazla) olduğu tüzel kişilikler için hibe oranı %60 tır.
  • Başvuru sahibi (gerçek kişi ise kendisi, tüzel kişiliklerde ise tüzel kişiliği temsil ve ilzama yetkili kişi) 40 yaşın altında olan genç çiftçi ise hibe oranı % 5,
  • Dağlık alanlarda uygulanan tarımsal işletmeler için hibe oranı % 5,
  • Başvuru sahibinin her iki durumu da sağlaması durumunda ise hibe oranı % 10 artmaktadır.

Proje kapsamında yapım işleri, makine ve ekipman alımları, hizmet alımları ve görünürlük harcamaları desteklenmektedir. Ayrıca kurulacak yeni tesislerin veya modernizasyonu yapılacak mevcut tesislerin toplam elektrik kapasiteleri kadar yenilenebilir enerji yatırımı yapmaları da yine destek kapsamı içerisindedir.

Detaylı bilgi için Dörtyol Proje ve Danışmanlık web sitemizdeki diğer linkleri incelemenizi ve bizimle irtibata geçmenizi bekleriz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön